Światowy Dzień Rzucania Palenia 2017- czwartek 16 listopada

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Tego dnia rownież my zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta (badanie GIS i TNS, 2015 r.).

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

Źródło - http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Oświęcimiu zorganizowali w środę 15 listopada 2017r. stoisko edukacyjne w holu budynku. Petentów odwiedzających Sanepid, zarówno palaczy czynnych jak i biernych, zaproszono na bezpłatny pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Rozdawano również materiały oświatowo-zdrowotne oraz udzielano porad z zakresu profilaktyki antytytoniowej.

Kontynuacją działań związanych z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia 2017 była wizyta pracowników Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Powiatowym Zespole Nr 4 Szkoł Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu. Młodzież zaproszona na spotkanie wysłuchała krótkiego wykładu, a po nim każdy chętny uczeń mogł sprawdzić obciążenie swojego organizmu tlenkiem węgla poprzez pomiar jego stężenia w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera. Szczegółowa relacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie internetowej szkoły: http://www.pz4seg.pl/index.php/praca-szkoly/uczniowie/aktualnosci-uczniowskie/1083-wylacz-palenie

 

 

 

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu