Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
opracowanego na lata 2012-2016

Program opracowywany został przez Krajowe Centrum ds. AIDS – agendę Ministra Zdrowia, które określa politykę państwa w obszarze zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS.

Cel główny:

 • ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem HIV
 • poprawę jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich

Cele szczegółowe:

 • wzrost poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS u ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem osób aktywnych seksualnie
 • zmniejszenie poziomu zachowań ryzykownych poprzez zmianę postaw i zachowań zdrowotnych ludzi młodych
 • zwiększenie i integracja działań mających na celu zapobieganie zakażeniom HIV, w tym poszerzenie oferty informacyjnej dostosowanej do potrzeb indywidualnego odbiorcy
 • zapewnienie odpowiedniego dostępu do edukacji i usług diagnostycznych w zakresie profilaktyki HIV/AIDS oraz leczenia RTV
 • promowanie bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku zakażenia wirusem HIV ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w wieku prokreacyjnym, w tym kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo

Adresaci:

 • uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci
 • personel, pacjenci podmiotów leczniczych
 • kobiety w ciąży lub planujące macierzyństwo
 • osoby dorosłe (w wieku 18-39 lat) zmieniające często partnerów seksualnych, podejmujące ryzykowne zachowania seksualne

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno – prewencyjną w obszarze profilaktyki pierwszorzędowej w oparciu o Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2012-2016. W ramach Programu prowadzone są kampanie społeczne skierowane do ogółu społeczeństwa.

Koordynator powiatowy programu: Dorota Kram
tel. (33) 843 09 28
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

Na świecie z HIV żyje blisko 37 mln osób. To prawie tyle, ile mieszka w Polsce. Światowy Dzień AIDS ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 r. Chodziło o to, aby zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi jest czerwona kokardka – nieodłączny element obchodów tego dnia.

Statystyki

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od rozpoczęcia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 20 756 osób, odnotowano 3 408 zachorowań na AIDS, a 1 348 chorych zmarło.

Czerwona kokardka

Obecność kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do pracy w swoim środowisku oraz obowiązek ochrony innych przed zakażeniem.

Epidemia HIV/AIDS to wciąż aktualny problem. Wiedza na jej temat jest niezbędna każdemu. Poniższy film edukacyjny przedstawia najważniejsze informacje na temat HIV i AIDS, zawiera odpowiedzi na wiele pytań m.in. dotyczących tego, jak przenosi się zakażenie, jak temu zapobiegać i kiedy należy rozważyć wykonanie testu w kierunku HIV.

#mamczasrozmawiac - kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS

„Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac) to kampania edukacyjna promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Do międzypokoleniowych rozmów będą zachęcać m.in. spoty emitowane w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Posty w social media uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim.

Kampania rozpoczyna się w dniu 17 listopada 2017 roku. W dniach 17-24 listopada 2017 roku działania kampanijne będą prowadzone również w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, a ich kulminacja nastąpi w dniu 1 grudnia 2017 roku, w którym obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Kampania będzie kontynuowana do końca roku 2018.

Spot telewizyjny kampanii:

1 grudnia 2015 - Światowy Dzień AIDS

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób (UNAIDS, 2015). To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. zakażenie HIV stwierdzono u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS, a 1.299 chorych zmarło.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem - pierwszym krokiem jest wykonanie bezpłatnego, anonimowego testu w kierunku HIV.

Czytaj więcej...

Europejski Tydzień Testowania na HIV 17-24 listopada 2017r.

W piątek 17 listopada 2017 roku rozpoczął się  Europejski Tydzień Testowania na HIV, który potrwa do 24 listopada 2017 roku.  Bierze w nim udział ponad 600 organizacji z całej Europy


Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonanie testu diagnostycznego w kierunku HIV. W Polsce w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - których działalność jest od wielu lat koordynowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS - można wykonać taki test BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA. Punkty  znajdują się w 26 miastach w Polsce.

Pamiętajmy, że badanie przesiewowe w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane, ani bolesne. Składa się z rozmowy z wykwalifikowanym doradcą oraz pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę. Do wykonania testu przesiewowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać – nie ma również potrzeby bycia na czczo. W zależności od tego, gdzie wykonuje się test, czas oczekiwania na jego wynik wynosi od jednego do kilku dni. W niektórych punktach konsultacyjnych wykonywane są także szybkie testy przesiewowe, których wyniki znane są tego samego dnia – niejednokrotnie po około godzinie od momentu wykonania badania. Każda rozmowa z doradcą PKD ma charakter anonimowy i poufny. Wyniki badania wydawane są tylko i wyłącznie osobiście na podstawie numeru badania i indywidualnego hasła.

Aktualne informacje o godzinach pracy PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w poszczególnych miastach w Polsce można znaleźć tutaj oraz na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS w zakładce „anonimowe i bezpłatne testy na HIV”.

"Coś was łączy? Zrób test na HIV"

"Coś was łączy? Zrób test na HIV" to nazwa nowej społecznej kampanii informacyjnej zainaugurowanej 15 listopada 2015 roku przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Kampania zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. Poniżej prezentujemy spot kampanii:

Czytaj więcej...

Zaproszenie na konferencję pt. "Jak prowadzić profilaktykę zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?"

W imieniu Małopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie serdecznie zapraszamy na konferencję "Jak prowadzić profilaktykę zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?" organizowaną przez Zespół realizujący Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w woj. malopolskim.

Konferencja odbędzie się 22 listopada 2017 roku, w godz. 10.00-14.30 w Centrum Konferencyjnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80 w Krakowie.

Zapisów należy dokonywać poprzez stronę internetową Wojewodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie: http://www.wsse.krakow.pl/limesurvey/index.php/481241?lang=pl

Informacje dodatkowe mozna uzyskać pod numerem telefonu: 12 25 48 585, 12 25 49 429 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program konferencji w załączeniu.

Pliki do pobrania
Download this file (Konferencja - program.pdf)Program konferencji

Kampania Fundacji Studio Psychologii Zdrowia: „HIVokryzja. Wyleczmy się”

  „HIVokryzja. Wyleczmy się” to kampania realizowana przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia, objęta patronatem przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Celem kampanii jest eliminowanie uprzedzeń wobec osób zakażonych HIV. Czy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba? Mówimy o tolerancji, deklarujemy, że nie mamy nic przeciwko osobom zakażonym HIV. Do momentu, gdy człowiek żyjący z wirusem nie pojawia się bezpośrednio w naszym otoczeniu: prywatnym, czy zawodowym. Wówczas wygrywa strach i poczucie, że o zakażenie łatwo. Jednak ten strach to efekt niewiedzy.

Akcja „HIVokryzja. Wyleczmy się” kierowana jest do każdego z nas. Autorzy za jej pomocą chcą okiełznać lęk, pokazując osobom zdrowym, że obecnie prawdziwym wyzwaniem ludzi zakażonych nie jest sam wirus – jego można kontrolować lekami i żyć z nim do późnej starości – ale alienacja społeczna, której doświadczają ludzie przyznający się do choroby. Poprzez kampanię „Hivokryzja. Wyleczmy się”  organizatorzy chcą zmienić to zachowanie. Celem projektu jest wyleczenie ludzi z hipokryzji wobec osób zakażonych wirusem HIV. Główny przekaz skierowny jest więc nie do osób zakażonych, a do zdrowych. Edukowanie ich, że największym problemem zakażonych wirusem HIV jest ostracyzm, z którym spotykają się na co dzień ze strony ludzi zdrowych.

Czytaj więcej...

Europejski Tydzień Testowania na HIV 2016

W dniach 18-25 listopada 2016 roku w całej Europie obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Testowania. Wydarzenie to przygotowuje do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia.

W naszym kraju żyje ponad 20 tys. osób z HIV, jednak ze względu na brak świadomości zakażenia rzeczywista liczba osób seropozytywnych może być co najmniej dwu- lub trzykrotnie wyższa. Żyjemy w czasach, w których kontakty intymne stanowią nieodzowną część życia dorosłych osób w każdym wieku, dlatego należy zadbać o własne zdrowie seksualne, ale też zdrowie swoich partnerów.

Czytaj więcej...

Informacja dotycząca konkursu wiedzy na temat HIV i AIDS dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę zorganizownego w ramach kampanii edukacyjnej "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka.™"

Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS
dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę organizowany w ramach kampanii edukacyjnej
„Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™”

 

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu, mają przyjemność zaprosić Panie do wzięcia udziału w Konkursie wiedzy na temat HIV i AIDS dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę organizowanym w ramach kampanii edukacyjnej „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™”.

Ideą Konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat HIV i AIDS oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród kobiet, a dzięki temu zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci.

W konkursie mogą brać udział młode mamy, kobiety planujące macierzyństwo oraz inne kobiety w wieku prokreacyjnym.

Przedmiotem konkursu jest wykazanie się wiedzą na temat HIV i AIDS w kontekście macierzyństwa przez udzielenie odpowiedzi na pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej http://www.aids.gov.pl/kampanie/1test.2zycia/ w Strefie dla kobiet.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22 maja 2015 r.

Czytaj więcej...

Wojewódzka kampania społeczna „Zalecam test na HIV''

Z inicjatywy Zespołu ds. realizacji  Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w Małopolsce, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie rozpoczęła w dniu 16 maja 2016 roku wojewódzką kampanię społeczną „Zalecam test na HIV'' skierowaną do środowisk medycznych - w szczególności lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a poprzez te grupy zawodowe - do młodych kobiet, ich partnerów oraz ogółu społeczeństwa.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych.

Uzasadnienie:

Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno. Konsekwencją tego są między innymi dzieci , które rodzą się zakażone tym groźnym wirusem. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Można temu zapobiec – wystarczy, żeby przyszła mama wykonała w ciąży test na HIV i poddała się leczeniu, gdyby wynik okazał się pozytywny. Wykonując test w kierunku HIV, kobieta ratuje nie tylko swoje życie, lecz także daje szansę na zdrowe życie swojemu dziecku. W Polsce jedynie co dziesiąta kobieta w ciąży wykonuje test na HIV. Jest to dramatycznie niski wskaźnik w porównaniu do innych krajów Europy (np. w Anglii, Francji ok. 98% kobiet ciężarnych wykonuje ten test).

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu