Epidemiologia

Znaczenie słowa epidemiologia

 
 

Aby sprecyzować czym tak naprawdę zajmuje się sekcja epidemiologii musimy najpierw wyjaśnić znaczenie słowa epidemiologia.
Wywodzi się ono z języka greckiego i oznacza epi -na, demos - lud, logos - słowo, nauka - czyli w dawnym znaczeniu ,,to co przychodzi na lud” czyli zaraza, nauka o rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych ; obecnie nauka o przyczynach i prawach szerzenia się chorób w populacji ludzkiej, o ich natężeniu i zapobieganiu im. W szerokim ujęciu jest to nauka o czynnikach wpływających na częstość występowania i skalę rozpowszechniania się chorób w populacji ludzi.

Ze względu na ogrom zagadnień jakimi zajmuje się epidemiologia podzielona została ona na szereg działów. Sekcje Epidemiologii Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zajmuje się głównie epidemiologią chorób zakaźnych a szczególnie rejestrowaniem chorób zakaźnych, analizowaniem sytuacji epidemiologicznej powiatu, czuwaniem nad placówkami służby zdrowia celem zapewnienia pacjentom właściwych warunków sanitarnych, czuwaniem nad prawidłową realizacją szczepień ochronnych zgodnie z przyjętym na dany rok kalendarzem szczepień ochronnych, szerzeniem oświaty zdrowotnej, organizowaniem akcji profilaktycznych wraz z innymi Sekcjami Powiatowej Stacji.

 

Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie  epidemiologii

Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie  epidemiologiinależy prowadzenie nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych  w szczególności poprzez:

·         bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej  zakażeń, chorób zakaźnych i pasożytniczych na terenie powiatu,

·         przeprowadzanie dochodzeń epidemiologicznych i podejmowanie działań przeciwepidemicznych w ogniskach chorób zakaźnych,

·         dokonywanie ocen i analiz sytuacji epidemiologicznej powiatu w zakresie chorób zakaźnych i pasożytniczych,

·         realizowanie zadań wynikających z udziału Polski w programach eliminacji i eradykacji chorób zakaźnych,

·         sprawowanie nadzoru sanitarno-higienicznego nad placówkami lecznictwa zamkniętego i otwartego ze szczególnym uwzględnieniem kontroli skuteczności prowadzonych procesów dezynfekcji i sterylizacji,

·         współpraca ze szpitalnymi zespołami ds. zakażeń szpitalnych w zakresie zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych,

·         koordynowanie i nadzorowanie przebiegu szczepień ochronnych, dystrybucja szczepionek, nadzór nad gospodarką preparatami szczepionkowymi,

·         nadzór nad stanem uodpornienia dzieci i młodzieży,

·         monitorowanie odczynów poszczepiennych,

·         udział w kampaniach edukacyjnych,

·         udział w akcjach specjalnych wynikających z sytuacji epidemiologicznej  na podległym terenie między innymi w akcjach popowodziowych i związanych  z zagrożeniami biologicznymi.

Jak chronić się przed pokąsaniem i chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

Za nami okres letni ale kleszcze wciąż stanowią zagrożnie - są aktywne aż do października!

Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne.

Poniżej prezentujemy krótki film przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny, o tym jak się chronić przed kleszczami i jak postępować w przypadku ugryzienia.

Poradnik dla gabinetów stomatologicznych

 Szanowni Państwo,

Przestawiamy Państwu poradnik dla gabinetów stomatologicznych Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym” przygotowany przez zespół redakcyjny Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Projekt powstał z inicjatywy zespołu w celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i pacjentów gabinetów stomatologicznych. Zawarte w nim informacje odnoszą się do najnowszych wytycznych, zaleceń oraz publikacji co gwarantuje jego jakość merytoryczną. Pragniemy również zaznaczyć iż poradnik został pozytywnie zaopiniowany przez Małopolskiego Konsultanta do Spraw Stomatologii w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu